merhaba

Sosyal ağlarda bizi takip edin!

bizi takip edin!
Yukarıya Çık
  /  Blog   /  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Yapılan araştırmalar sonucu uyku ve uykusuzluk hakkında ortaya çıkan bazı önemli sonuçları öğrenmeye ne dersiniz?

 

Challenger neden başarılı olamadı?

1989 yılında NASA tarafından uzaya gönderilen Challenger uzay mekiği sizce neden başarılı olamadı? Herkesin bugüne kadar bildiği bildiği teknik bir aksaklıktı. Ancak The Rogers Commission tarafından yapılan araştırmalar ise bunun bireysel bir hatadan, yani ağır uykusuzluktan olduğunu ortaya çıkardı.

 

Uykusuz yola çıkmayın.

Günde 80.000 Amerikalı sürücünün araba kullanırken uyuya kaldığı biliniyor. Yani yaklaşık olarak saniyede 1 kişi…

 

Alkol kadar tehlikeli…

7 saat uykusuz kalan biri, 0.05 seviyesindeki alkolün etkisinde gibidir. 24 saat uykusuz biri ise 0.1. Alkol kontrolü yapıldığı kadar, uykusuzluk kontrolü de yapılmalı, ne dersiniz? 

 

Uyku, biraz daha uyku…

Kadınlar, moral ve motivasyon bozukluğuna erkeklerden daha yatkın. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların ekstra birkaç saat daha fazla uyuması gerektiğini söylüyor. Özellikle gece uykusunun erkeklere göre biraz daha fazla olması, gün içindeki moral ve motivasyon düşüklüğünü önleyebilir.

 

3’te 1’i diyebiliriz

Trafikte meydana gelen kazaların %33’ü ise uykusuzluktan kaynaklanıyor.

 

En büyük sebep…

Alkolün en büyük sebep olduğu düşünülse de ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu yaşanan kazaların ve kaosun uyku eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

 

Uykusuzluk çekiyoruz

10 kişiden 9’u uyku bozukluğu yaşıyor, düzenli uyku uyumuyor. Geceleri uykusuz kalmamızın, erken yatmamamızın sebebi akıllı telefonlar ve video siteleri de olabilir. İyi bir uyku için gece elektronik aletlerinizi kapatabilirsiniz.

 

Çok güzel bir rüyaydı ama hatırlamıyorum

Normal bir insan yılda 1460 rüya görüyor. Uyandıktan sonra 5 ya da 10 dakika içinde ise rüyalarımızın %90’ını unutuyoruz.

Bir zamanlar…
Shakespeare’in yaşadığı dönemde, yataklar bazaya iplerle sabitlenirdi. Bu ipleri çektiğinizde yatak kısmı daha rahat uyuyabilmeniz için gerginleşir. İngilizce’deki “Goodnight, sleep tight” / “İyi geceler, kesintisiz uykular” deyimi bu dönemde kullanılan iplerden gelmektedir.

yorum yap